Spálený patron ohně


Před Michalbauerovou kapličkou v Heuhofu stával odedávna nějaký svatý. Snad to měl být sv. Florián - patron ohně. Míval kdysi v ruce džber na vodu, který mu ale v posledních letech už chyběl a nejen to i nějaký ten skutek, scházela mu navíc i hlava a proto není divu, když svatý ztrácí hlavu, že i sedlák často neví, kde mu hlava stojí, a to se občes přihodilo i Michalbauerovi.

Častěji a častěji ho upomínali sousedé, ba dokonce i pan farář,.. „Přece musí svého svatého nechat opravit, vždyť je to hrozná ostuda!“ Jenže Michalbauer kvůli svému koňskému a dobytčímu handlu na Floriána stále znovu zapomínal.

Tu šel jednou farář zaopatřovat, když stál Michalbauer se Štindlem přímo před svojí kapličkou, jakmile k nim farář dorazil, řekl Štindel: "Franzi, před 14 dni jsi farářovi slibil, že necháš svatého opravit, když on ted uvidí, že tady stojí pořád bez hlavy, tak tě nechá Levitům.

Michalbauer pošoupnul na hlavě klobouk a chvíli se drbal významně za uchem, najednou sebou škubnul, popadnul svatého a odnesl ho někam dovnitř.

Pomyslel si Štindel: Co bude se svatým dělat uvnitř? Do vitríny se nevejde a na hraní dětem se taky nehodí a tak se šel raději dovnitř podívat, zůstal ale stát nakonec ve dveřích a jen poslouchal:

"Ženo, otevři pec"

"Pec?" diví se žena.

"Pec, rychle"!

Ona: "Co chceš dělat"?

on: "spálím ho"

Žena spráskla ruce nad hlavou " Svatého chceš spálit? Vždyť to je smrtelný hřích!"

Křičí na ní: "Dělej! Spálíme ho."

"Všichni mi kvůli němu jenom zlořečí, už nemůžu dál, příští týden koupím nového a teď už konečně otevři tu pec!"

S modlitbou na rtech otevřela Michalbauerová dvířka pece. Nuže sv. Florián jako patron ohně může, pokud bude chtít svým zázrakem zachránit statek sedláka před ohněm ale Michalbauer se jeho ochrany už nedočká.

Ano, kdyby byl živý, pak by jistě pořádným plivancem nebo kýchnutím oheň v peci uhasil a tím se před spálením zachránil nebo by se ze zoufalství mohl oběma rukama pevně zachytit okrajů, aby ho Michalbauer nemohl nijak do pece zastrčit. Jenže sedlák se příliš neštítil ničeho milý čtenáři a ve svém horlivém hněvu odsekl jakýmsi ostrým hákem Floriánovy obě ruce!! Ano to je čistá pravda!!

Jak se teď mohl svatý bez hlavy, bez vody a bez rukou dál bránit? Želbohu, shořet musel, i když sám je ohně patron.

Ale sedlákovi přece něco nakonec provedl, uši nastražit... Hrozná rána se ozvala a kamna vybuchly, a to tak že Michalbauer se ženou několik hodin nic neslyšeli, ani neviděli. Ano, ano, tak to je, když se někdo snaží svatáho spálit.

Celá událost ukazuje asi tolik, že snad už před lety pašeráci nebo ochranáři do dutého břicha světce cosi schovali, co pak ale v kamnech vyvolalo výbuch, na druhou stranu ale proč by sv. Florián jako zázrakem z pomsty v kamnech nemohl vybuchnout, že? Věřím spíše na to druhé. Mučednik snese přeci všechno ale co je moc je příliš a kdyby Florián dal Michalbauerovi ještě předtím než mu usekl obě ruce pěkných pár facek, tak by toto bylo možno těžko být považováno za přehnané, neboť stát tolik let někde venku bez hlavy a pak se ještě nechat spálit, tak to už musí otrávit i svatého a to že sedlák pak přišel jenom o kamna, je od něj vlastně ještě pěkné, nebo ne?

Nová kamna Michalbauer už koupil, ale jestli si zároveň pořídil i nového Floriána se ho už musíte zeptat vy.

Autor Hans Multerer, překlad Roman Velkoborský