Rok 2024

Výstavy

V tomto roce pokračujme ve změnách započatých v roce 2023. Bude se tedy jednat o přípravu hlavní výstavy (pro období prázdnin) a dalších akcí, korespondujících s výročími tohoto roku.
Jak už se stává tradicí, tak závěrem roku by měla být připravena předvánoční výstava věnovaná betlémům.
V jarních měsících společně přivítáme v muzeu jaro malou výstavou věnovanou Velikonocům.
Měsíc květen bude ve znamení Mezinárodního dne muzeí (18. května).
Na období letních prázdnin chystáme velkou výstavu věnovanou Nýrsku a Okule.
V závěru roku se k nám můžete přijít podívat na tradiční výstavu betlémů... 

Dějiny Nýrska a okolí

Naše kolegyně Jana, krom jiného, usilovně pracuje na druhém, rozšířeném vydání své publikace věnované historii Nýrska a jeho okolí. Jako spolek zájemců o historii, kterému se věnujeme ve svém volném čase, nejsme konkurencí pro profesionály. Sbíráme a třídíme fakta, nálezy a poznámky, z nichž se snažíme utvořit jistý obraz. Pomůžete-li nám bude Vám vděčni. Každý, kdo by nám chtěl pomoci byť jen drobnou informací, je vítán.

Genius loci

Chcete seznámit s jedním z bohatství, které kraj kolem Nýrska ukrývá? Ke konci devatenáctého století se do Nýrska cíleně stěhovali někteří spisovatelé, protože věřili, že je tento kraj pod vlivem „Genia Loci“ Statečku pod Ostrým. V těch místech se měl totiž odehrát příběh libreta opery Karl Maria von Webera „Čarostřelec“. Zvláště mezi německými obyvateli byla tato opera velmi milována. Podle některých příznaků se zdá, že tento „Genius Loci“ působí dál. Jak by se mohlo jen tak stát, že se jedenáctiletá dívenka ze Zelené Lhoty pustila do psaní románu? Není to pokračování toho, že se během šedesáti sedmdesáti let v Nýrsku „urodilo“ možná i dvanáct spisovatelů? Však se s nimi budete moci seznamovat v Parku paměti, který jim v Nýrsku, ve spolupráci a Městským úřadem, budujeme. Za což patří "městu" náš velký dík!

Královský hvozd

I tento rok budeme pokračovat ve větší orientaci našeho muzea na fenomén Královského hvozdu...